wNieznane.pl

Włochy Północne

BoloniaBolonia (Bologna) to miasto w północnych Włoszech. Jest stolicą regionu Emilia-Romania. Jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, kulturowym, naukowym. W Bolonii powstał pierwszy uniwersytet w Europie. Elementem charakterystycznym dla miasta są budynki w kolorze czerwonym, przemieszanym z brązem i pomarańczem.

 

Do najciekawszych zabytków zaliczają się:

 

Katedra St. Pietro - zlecona przez papieża Grzegorza XIII w 1582, była siedzibą biskupa. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się świątynia z X w. W środku znajdują się godne uwagi freski.


Chiesa San Stefano - to zespół czterech, a dawniej siedmiu kościołów położonych na dużym placu przy Via Santo Stefano. Najciekawszym z tych kościołów jest kościół San Sepolero. Wchodzi się do niego przez pochodzącą z VIII wieku świątynię Krzyża Świętego (Crocifisso). Na pobliskim dziedzińcu znajduje się "misa Piłata", w której według tradycji Piłat miał umyć ręce po skazaniu Jezusa na śmierć krzyżową. Inną świątynią tego kompleksu jest zbudowany po drugiej stronie dziedzińca kościół Trinita. Wewnątrz znajduje się małe muzeum oraz XIII- wieczny fresk "Rzeź Niewiniątek".


Chiesa Santo Domenico – jeden z najbogatszych i najpiękniejszych kościołów w mieście. Pochodzi z XIII w. Na szczególną uwagę zasługuje drewniany chór z XVI w.


Chiesa San Petronio - kamień węgielny pod budowę tej światyni położony został w 1390 roku. Budowla miała być równie okazała jak bazylika św. Piotra w Rzymie. Niestety z powodu braku pieniędzy budowa jej trwała przez wieki. Do budowy wykorzystano kamienie z burzonych nieopodal budynków. W lewej bocznej nawie zobaczyć możemy zegar astronomiczny - w samo południe wpadający przez mały otwór w sklepieniu promień światła na posadzce bazyliki wskazuje miesiąc i dzień.


Due Torri i Piazza Ravegnana. Due Torri to najsłynniejszy zabytek Bolonii. Dwie wieże to niespełna 100-metrowa Torre degli Asinelli i o połowę niższa, niebezpiecznie krzywa Torre Garisenda. Obecnie można wejść na szczyt Torre degli Asinelli, skąd roztacza się wspaniały widok na Bolonię oraz okolicę. Obie wieże są krzywe. Wyższa odchylona jest od pionu o około 2 metry, a niższa o ponad 3. 

Piazza di Porta Ravegnana – na placu znajdują się dwie wieże oraz pomnik San Petronio, patrona miasta. 


Piazza Maggiore i Piazza Del Nettuno - otoczone są majestatycznymi budynkami, wzniesionymi w stylu gotyckim i romańskim. Znajdują się przy nich pałace, bazylika, galeria sztuki oraz fontanna. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli jest XVI wieczna Fontanna Neptuna, autorstwa Giambologna. 
Palazzo Comunale (Palazzo d'Accursio) – znajduje się przy Piazza Maggiore. Do listopada 2008 pełnił funkcję ratusza. Na fasadzie znajdują się wizerunki Madonny z Dzieckiem oraz Papieża Grzegorza XIII.
Palazzo Dei Notai – powstał w XIV w. jako siedziba stowarzyszenia notariuszy. Znajduje się przy Piazza Maggiore.

Palazzo Del Re Enzo - budowla powstała w latach 1244-1246 z inicjatywy króla sycylijskiego Enza. Po przegranej bitwie pod Fossaltą stronnicy papiescy uwięzili tu króla Enzo na 20 lat. 
Palazzo Del Podesta – w roku 1200 władze zburzyły kilka domów i kościołów, a w to miejsce zbudowano Piazza Maggiore, przy którym stoi pałac. To pierwsza siedziba władz miasta. Pierwotnie wieża budynku była drewniana, ale później zastąpiono ją murowaną. 

Piazza Galvani - mieści się w Palazzo Galvani, przy Piazza Maggiore. Wewnątrz znajduje się muzeum, w którym podziwiać można cenną kolekcję eksponatów rzymskich, etruskich, greckich i egipskich. W skład kolekcji greckiej wchodzą eksponaty ceramiczne, marmurowe, a także te wykonane z terakoty, złota itp.


Palazza Della Mercanzia – to miejsce od XIV w. było siedzibą różnych instytucji przemysłowych, kulturalnych itp. Zbudowany z kamienia z Florencji. Odbudowany po II wojnie światowej cegłami i kamieniem z Istrii.


Palazzo Malvezzi De’ Medici – siedziba administracji. Zbudowany dla rodzin Malvezzi i Medyceuszów.


Palazzo Grassi – obecnie klub oficerów

Uniwersytet (Archiginnasio) - jest siedzibą uniwersytetu i jednym z najważniejszych miejsc Bolonii.


Bramy i mury miejskie. Mury wokół miasta mają 38 km. Na 7,5 km znajduje się 12 średniowiecznych bram. Najważniejsza to Portico of San Luca – najdłuższa brama na świecie, która ma 3,5 km. Pokaż Bolonia na większej mapie


Zdjęcia Bolonia


Pogoda

Bolonia
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +18°
Słonecznie
wiatr: NNW 9 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 55%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +17° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: ENE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h