wNieznane.pl

Włochy Północne

ParmaParma to miasto w północnych Włoszech. Została założona w 183 p.n.e. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów. Z Parmy pochodzi najsłynniejszy ser włoski - parmezan.  W mieście znajduje się wiele cennych zabytków. 

 

Do szczególnie wartych polecenia należą:

 

Katedra + plac katedralny + Baptysterium - budowę baptysterium rozpoczęto w 1196 roku. Zbudowane jest na planie ośmiokąta, zdobią je posągi postaci biblijnych, a także zwierząt, z których każde ma symboliczne znaczenie. Wnętrze baptysterium, podobnie jak wnętrze katedry, zachwyca bogactwem różnobarwnych malowideł oraz przepięknymi rzeźbami.


Palazzo Della Pilotta – kompleks budowli, którego nazwa pochodzi od nazwy gry. Powstał w XVI w. Obecnie mieści muzea, biblioteki, galerie.


Piazza Garibaldi – centrum miasta, gdzie niegdyś mieściło się rzymskie forum. Obecnie jest to popularne miejsce spotkań. Na placu mieści się wybudowany w XIII wieku Palazzo del Governatore oraz Palazzo del Comune.

 

Citadella to twierdza z wałów i rowów, na planie pięciokąta, zbudowana przez księcia Parmy i Piacenzy Alessandro Farnese w XVI wieku. Używana jako koszary, więzienie i miejsce mordów. Obecnie znajduje się tam park i miejsce do uprawiania sportów.


Castell d’Arquato – piękny zamek, położony za miastem.

 

Warto również zwrócić uwagę na kościoły znajdujące się w zabytkowej części miasta.Pokaż Parma na większej mapie


Zdjęcia Parma


Pogoda

Parma
Dziś, 29 maja 2020
ikona pogody+20°  / +13°
Umiarkowane lub silne opady deszczu
wiatr: E 16 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 85%
zachmurzenie: 84%
opady: 1.2 mm/h

Sobota, 30 maja 2020
ikona pogody+22° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 4 km/h
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 31 maja 2020
ikona pogody+23° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 8 km/h
opady: 0.0 mm/h