wNieznane.pl

Alicante

La Manga del Mar MenorLa Manga czy La Manga del Mar Menor to kurort turystyczny położony na mierzei La Manga na wybrzeżu Costa Calida w Hiszpanii. Mierzeja ma ok. 24 km długości i średnią szerokość 100 m. W wielu miejscach jest dużo węższa, a gdzieniegdzie widać z obu stron morze. Z jednej strony La Mangę zamyka Morze Śródziemne, z drugiej Mar Menor, czy Mniejsze Morze czy Małe Morze. To bardzo duża, ale płytka i słona zatoka, gdzie fale są niewielkie, a w niektórych jej częściach stworzono obszar chroniony, na którym żyją liczne gatunki ptaków, w tym flamingi. Tutaj też znajdują się słynne lecznicze błota.

 

Mierzeja La Manga jest niemal całkowicie zabudowana wysokimi hotelami, ośrodkami wypoczynkowymi i apartamentowcami, tworzącymi charakterystyczny widok. Pomiędzy nimi wciśnięte są wąskie przejścia na ciągnące się kilometrami plaże ze złocistym piaskiem. Na turystów czeka tu dobrze rozwinięta baza sportów wodnych, można również wybrać się w rejs, np. na położone nieopodal wysepki, albo samemu wypożyczyć łódkę. Nie brakuje barów, restauracji i sklepów, czynnych głównie w sezonie letnim. Zimą jest tu pusto i spokojnie, a nieliczni turyści, osłonięci od wiatru łapią promienie słoneczne na niemal pustych plażach. Latem wszystko wygląda zupełnie inaczej.

 

La Manga ciągnie się od Cabo de Palos do Arenales San Pedro del Pinatar i systemu kanałów tworzących skomplikowaną lagunę, dzięki którym następuje wymiana wody w Mar Menor. Przez środek poprowadzono główną drogę Gran Via, która przebiega przez cały zamieszkany obszar mierzei.

 

Co ciekawe, do XVI w. mierzeja pokryta była lasem, który zamieszkiwały dziki i jelenie. Do połowy XX w. w piasku składały jaja żółłwie Caretta Caretta, później jednak nastąpił boom budowlany i silny rozwój turystyki. Obecnie można tu zobaczyć głównie gatunki wydmowe roślin, a także palmy i nieliczne drzewa.

 

 

Cabo de Palos to przylądek położony przy La Mandze. W XVI wieku została zbudowana tu stanica, by bronić wybrzeża przed atakami piratów. Z kolei w 1862 roku rozpoczęto budowę istniejącej tu obecnie latarni. Ma ona 50 m wysokości (80 m od poziomu morza). Dawniej miejscowość Cabo de Palos była wioską rybacką, dziś stanowi ośrodek turystyczny, którego główną atrakcją są liczne malownicze zatoczki.Zdjęcia La Manga del Mar Menor


Pogoda

Alicante
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +23°
Słonecznie
wiatr: SE 4 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 36%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +25° C
Słonecznie
wiatr: ESE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h