wNieznane.pl

Alicante

Bateria de CastillitosBateria de Castillitos to nieużywane już hiszpańskie umocnienie wojskowe, stanowiące wsparcie dla artylerii przybrzeżnej. Znajduje się na szczycie góry na półwyspie Cabo Tiñoso, niedaleko Cartageny. Obecnie stanowi zabytek. Bateria została zbudowana w latach 1926-33 w ramach sieci obronnej wzdłuż wybrzeża, liczącej 44 elementy, w celu obrony Cartageny oraz znajdującego się tu wojskowego arsenału. Bateria powstała na skalnym urwisku ponad 200 m nad poziomem morza. Została wyposażona w dwa potężne działa Vickers-Armstrongs, które były w stanie wystrzelić ważący tonę pocisk na odległość 35 km! Broń ta została użyta tylko raz - w 1937 r.

 

Bateria de Castillitos stanowi atrakcję nie tylko dla fanów militariów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Z zewnątrz budowla przypomina zamek Disneya z zakręconymi wieżyczkami. Jest budowlą wojskową, więc zaprojektowano ją tak, aby byla praktycznie niewidoczna od strony morza. Mimo że stanowi zabytek, wstęp jest bezpłatny i niekontrolowany, a zwiedzanie podejmuje się na własne ryzyko. Całość jest opuszczona i trochę zaniedbana, a co ważne, nie ma tu toalet ani choćby straganu z napojami.

 

Tuż obok znajduje się Bateria del Jorel. Tam zobaczyć można 3 mniejsze działa Vickers i 45-calowe karabiny przeciwpancerne. Baterie zostały wycofane ze służby w 1994 roku, ponieważ broń znajdującą się w nich uznano za przestarzałą.

 

Całość rozrzucona jest na bardzo dużym terenie, więc jeśli kogoś interesuje dokładne zwiedzanie, powinien przeznaczyć na nie kilka godzin. Pod bateriami poprowadzono tunele, którymi można przejść, o ile dysponuje się własnym źródłem światła. Z baterii rozpościera się fantastyczny widok na morze i okoliczne góry. Dojazd, choć miejscami stromy, nie sprawia problemów. Droga jest stosunkowo szeroka i dobrze utrzymana.Zdjęcia Bateria de Castillitos


Pogoda

Alicante
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +23°
Słonecznie
wiatr: SE 4 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 36%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +25° C
Słonecznie
wiatr: ESE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h