wNieznane.pl

Alicante

GuadalestGuadalest to zamek zbudowany na szczycie i góry i niewielka wioska, położone niedaleko Alicante. Okolice Guadalest są górzyste i dzikie, dzięki czemu uznawane za jeden z ładniejszych fragmentów Costa Blanca. Do zamku, tak jak przed wiekami, wchodzi się przez wykutą w skale bramę - Wrota św. Jana. Osada powstała w tym miejscu w VIII w. Początkowo znajdowała się tu forteca, zbudowana przez Maurów, składająca się z zamku i wieży Crag Alcalá. Później była wielokrotnie przebudowywana. Obecny zamek z XI w. nosi nazwę Castillo de San José, czyli Świętego Józefa lub arabską Alcozaiba. Został on częściowo zniszczony podczas wojny o sukcesję hiszpańską w roku 1708, a następnie przez trzęsienie ziemi w 1744 roku.

 

Z zamku rozpościera się wspaniały widok na góry, a także na rosnące na zboczach gaje oliwne, migdałowe i pomarańczowe. Całości dopełnia sztucznie utworzone jezioro ze słodką, błękitną wodą. Położona u podnóża zamku wioska zbudowana została w tradycyjnym stylu. W białych budynkach mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepiki, głównie z pamiątkami, rękodziełem i lokalnymi wyrobami, np. miodem. Latem należy się tu spodziewać tłumów turystów.

 

Można również wybrać się do dawnego więzienia lub jednego z kilku tutejszych muzeów - np. muzeum miniatur, Museo Microgigante, zawierającego eksponaty, które trzeba oglądać przez lupę, Museo Etnológico (muzeum etnograficznego) czy też muzeum średniowiecznych narzędzi tortur.Zdjęcia Guadalest


Pogoda

Alicante
Dziś, 7 kwietnia 2020
ikona pogody+17°  / +13°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 12 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 64%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 8 kwietnia 2020
ikona pogody+16° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 9 kwietnia 2020
ikona pogody+16° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h