wNieznane.pl

Alicante

CalpeCalpe (Calp) to miasto położone na północ od Benidormu, na wybrzeżu Costa Blanca. To typowa miejscowość wypoczynkowa, która żyje głównie z rybołówstwa i turystyki. Znaczną część jej mieszkańców stanowią obcokrajowcy. W Calpe znajdują się dawne łaźnie królewskie i zabytkowy młyn, jednak są one zniszczone i niedostępne dla turystów. Główną atrakcją miejscowości jest skała Peñón de Ifach, na której utworzono park narodowy.

 

Linia brzegowa Calpe ma ok. 11 km. Znaleźć tu można wiele plaż, m.in. Levante o La Fossa - plaża ze złotym piaskiem, Cantal Roig – mała plaża w poblizu portu, Arenal– Bol - długa na kilometr, piaszczysta plaża, wdłuż której rosną palmy, Puerto Blanco – plaża piaszczysto-żwirowa.

 

Peñón de Ifach to wapienna skała o wysokości 332 m. Na górę prowadzą szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Część trasy można przejść tunelem - warto zabrać latarkę. Rosną tu liczne gatunki ziół i innych roślin śródziemnomorskich, żyje tu również ok. 300 gatunków zwierząt. Z góry roztacza się wspaniały widok na całą okolicę, a przy dobrej pogodzie można dojrzeć również oddaloną o 90 km Ibizę! Podejście nie jest specjalnie trudne, ale męczące, a spacer w obie strony zajmuje ok. 2 godziny.

 

Ponadto w Calpe można zobaczyć:

Casa Nova – fortyfikacja pochodząca z końca XVII w.,
Castellet de Calp – ruiny wieży strażniczej na wybrzeżu pochodzącej z końca XVI w. ,
Budynki Ricarda Bofilla – do najciekawszych należą czerwony mur, Xandú i amfiteatr,
Ermita de San Juan de la Cometa – pustelnia z końca XVII w.

 

Z południowej strony miasto zamyka naga skała Morro de Toix. Znajduje się na niej punkt widokowy Mirador Monte Toix. Niedaleko niej jest kilka malownicznych, małych zatoczek i cypel Punta del Mascarat.Zdjęcia Calpe


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,31 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-05-23

Pogoda

Alicante
Dziś, 23 maja 2019
ikona pogody+24°  / +18°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 17 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 37%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 24 maja 2019
ikona pogody+22° C    /  +18° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ENE 18 km/h
opady: 0.3 mm/h

Sobota, 25 maja 2019
ikona pogody+21° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 20 km/h
opady: 0.1 mm/h