wNieznane.pl

Alicante

AlicanteAlicante (Alacant) to jedno z większych hiszpańskich miast położonych nad Morzem Śródziemnym. To właśnie stąd Ferdynand Magellan wypłynął w podróż dookoła świata. Jego nazwa pochodzi od arabskiego określenia "źródło światła" i trudno się jej dziwić, bo słońca tu nie brakuje. W Alicante nie ma zbyt wiele do zwiedzania, a to co przyciąga turystów, to wspaniałe plaże i ciepłe morze. Warto jednak pospacerować po starym mieście, które ożywa wieczorami, kiedy to otwierane są bary i kluby. Na uwagę zasługuje również katedra - Concatedral de San Nicolás de Bari, która została zbudowana w latach 1616-1662 w miejscu dawnego meczetu. W jej wnętrzu zobaczyć można dziedziniec pochodzący z XV w. Innym zabytkiem jest barokowy budynek z charakterystycznymi wieżami, w którym znajduje się siedziba urzędu miasta - Ayuntamiento de Alicante. Co ciekawe, na jednym z filarów jest "cota cero" - punkt, od którego mierzy się położenie wszystkich miejsc w Hiszpanii w odniesieniu do poziomu morza. Kolejną interesującą budowlą jest Bazylika Św. Marii (Basílica de Santa María). Gotycka świątynia została zbudowana na przełomie XIV-XVI wieku w miejscu meczetu.

 

Główną atrakcję miasta stanowi położony na skale Benacantil Zamek św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara). Można się do niego dostać specjalną windą prosto z plaży Playa del Postiguet, ścieżką wzdłuż murów lub drogą poprowadzoną z drugiej strony. Zamek składa się z trzech części. Są one położone na różnych poziomach i zostały zbudowane w różnych okresach. Najstarsza pochodzi z XI-XIII w., najnowsza natomiast z XVIII w. Z góry rozpościera się piękny widok na miasto i morze.

 

Jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Alicante jest promenada Esplanada de España. Zbudowana została z kilku milionów różnokolorowych marmurowych płytek.Zdjęcia Alicante


Pogoda

Alicante
Dziś, 5 czerwca 2020
ikona pogody+27°  / +20°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 14 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 43%
zachmurzenie: 2%
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 6 czerwca 2020
ikona pogody+27° C    /  +23° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 7 czerwca 2020
ikona pogody+26° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h