wNieznane.pl

Cypr

Góry TroodosGóry Troodos to pasmo górskie przecinające zachodnią część Cypru. Najwyższy szczyt nosi nazwę Olimp i ma wysokość 1952 m n.p.m. Na ich terenie znajduje się kilkadziesiąt kościołów i klasztorów, z których 10 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto można zobaczyć wodospady, winnice oraz tradycyjną zabudowę górskich miejscowości. Zimą panują tu doskonałe warunki do narciarstwa.


Wybrane ciekawe miejsca:

 

 

Wodospad Mylomeri, niedaleko miejscowości Platres. Można do niego dojść szlakiem o tej samej nazwie, który ma kilometr długości. Pod koniec trochę wspinania. Inna opcja to podjechać samochodem - należy przejechać przez miejscowość i szukać znaku, który wskaże drogę.

 

Wodospad Kalidonia - ma 12 metrów wysokości i jest jednym z największych na całej wyspie. Można do niego dojść 2-kilometrowym szlakiem z Platres.

Klasztor Kykkos - położony jest w dolinie Marathasa. Zbudowany w XII wieku, słynie z Ikony Najświętszej Dziewicy. Ikona nie jest pokazywana nikomu, bo niegodnym i grzesznikom, którzy na nią spojrzą grozi utrata wzroku. Klasztor jest zdobiony mozaikami i malowidłami. Niedaleko znajduje się wzgórze Throni z grobowcem arcybiskupa Makariosa III.

Kościół Agios Nikolaos tis Stegis z XI wieku Położony 5 km na północ od wsi Kakopetria. Wewnątrz znajdują się cenne freski.


Klasztor Agios Ionannis Lampadistis z XI wieku znajduje się we wsi Kalopanagiotis, znanej ze źródeł siarkowych.

Panagia Phorviotissa - kościół położony jest niedaleko Nikitari i pochodzi z przełomu XI i XII w.


Panagia tou Arakou - kościół zbudowany w XII wieku we wsi Lagoudera. Wewnątrz znajdują się freski, a w kopule malowidło przedstawiające Chrystusa Pantokratora.

Panagia tou Moutoulla to niewielka świątynia w miejscowości Moutoullas.  Dach kryty jest drewnem, a wewnątrz znajdują się freski.


Krasochoria to wioski winne. Tutaj znajdują się winnice. Najsłynniejsze z nich to: Omodos, Vouni, Pachna i Arsos.


Omodos - jej początki sięgają XI w. Znana jest z produkcji wina, wyrobu koronek oraz klasztoru Świętego Krzyża (Timios Stavros).


Louvaras - w centrum znajduje się kościół Agios Mamas z XV w.

Spilia - znajduje się tutaj niewielki skansen z młynem.

Dolina Solea znana jest z bizantyjskich kościołów i malowniczych wiosek. We wsiach Kakopetria i Galata można zobaczyć tradycyjną architekturę ludową.

Foini to wieś słynąca z wyrobów garncarskich i słodyczy.Zdjęcia Góry Troodos


Pogoda

Cypr
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 19 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 89%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 16 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: SSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h