wNieznane.pl

Cypr

Słone jezioraNa Cyprze znajdują się dwa słone jeziora - jedno w okolicach Larnaki, a drugie w okolicach Limassol.

 

Słone jezioro Larnaka to de facto kompleks złożony z czterech jezior, z których trzy są ze sobą połączone - Jezioro Aliki Orphani, Sorosa i Spiro. Położone są przy drodze prowadzącej do lotniska. Zostały włączone do obszaru Natura 2000 i znajdują się pod ochroną. Jezioro jest siedliskiem 85 gatunków ptaków wodnych i stanowi korytarz migracyjny ptaków. Można tu zobaczyć m.in. wielkie stada flamingów. Zimą jezioro wypełnia się wodą, która latem wyparowuje, a na dnie zostaje sól, która dawniej była zbierana w wielkie kopce i eksportowana.


Słone jezioro Limassol (Słone jezioro Akrotiri) jest większe niż jezioro przy Larnace. Położone jest na półwyspie Akrotiri, który stanowi zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wjazd na to terytorium. W pobliżu obiektów wojskowych obowiązuje jedynie zakaz fotografowania.

 

Na ok. połowie powierzchni jeziora głębokość wody wynosi ok. 30 cm, w związku z czym zbiornik przyciąga stada ptaków brodzących i stanowi dla nich miejsce odpoczynku pomiędzy Afryką a Europą. Zimę w tym miejscu spędzają np. flamingi.Pokaż Słone jezioro na większej mapieWaluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-17

Pogoda

Cypr
Dziś, 18 września 2019
ikona pogody+28°  / +23°
Słonecznie
wiatr: SSE 11 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 57%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 19 września 2019
ikona pogody+28° C    /  +23° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: WNW 18 km/h
opady: 0.0 mm/h