wNieznane.pl

Cypr

Słone jezioraNa Cyprze znajdują się dwa słone jeziora - jedno w okolicach Larnaki, a drugie w okolicach Limassol.

 

Słone jezioro Larnaka to de facto kompleks złożony z czterech jezior, z których trzy są ze sobą połączone - Jezioro Aliki Orphani, Sorosa i Spiro. Położone są przy drodze prowadzącej do lotniska. Zostały włączone do obszaru Natura 2000 i znajdują się pod ochroną. Jezioro jest siedliskiem 85 gatunków ptaków wodnych i stanowi korytarz migracyjny ptaków. Można tu zobaczyć m.in. wielkie stada flamingów. Zimą jezioro wypełnia się wodą, która latem wyparowuje, a na dnie zostaje sól, która dawniej była zbierana w wielkie kopce i eksportowana.


Słone jezioro Limassol (Słone jezioro Akrotiri) jest większe niż jezioro przy Larnace. Położone jest na półwyspie Akrotiri, który stanowi zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wjazd na to terytorium. W pobliżu obiektów wojskowych obowiązuje jedynie zakaz fotografowania.

 

Na ok. połowie powierzchni jeziora głębokość wody wynosi ok. 30 cm, w związku z czym zbiornik przyciąga stada ptaków brodzących i stanowi dla nich miejsce odpoczynku pomiędzy Afryką a Europą. Zimę w tym miejscu spędzają np. flamingi.Pokaż Słone jezioro na większej mapiePogoda

Cypr
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 19 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 89%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 16 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: SSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h