wNieznane.pl

Cypr

LimassolLimassol to miasto portowe, położone w południowej części Cypru. Jest nie tylko jednym z największych ośrodków na wyspie, ale także najbardziej nowoczesnym. Linia brzegowa liczy ok. 10 km. Plaże nie są szerokie, ale głównie piaszczyste. Na północ od Limassol spotkać można żwirek lub kamienie. Wzdłuż morza ciągnie się kilkukilometrowa promenada.

 

Warto przejść się eleganckimi ulicami zatłoczonego miasta, by wkrótce znaleźć się w otoczeniu klimatycznych uliczek i zabytkowej zabudowy. W centrum zbudowano nowoczesną marinę i spore molo, niedaleko których znajdują się wytwórnie wina. Region Limassol słynie z wina.

 

Każdego roku na przełomie sierpnia i września odbywa się tu Festiwal Wina - wielka impreza, podczas której można poznać historię przemysłu winiarskiego na Cyprze, tajniki wytwarzania wina, a przy okazji spróbować wina z lokalnych produkcji i zjeść tradycyjne cypryskie potrawy. Wejście na teren festiwalu jest płatne (6 euro w roku 2014), później jeszcze trzeba uiścić niewielką opłatę za szklaneczkę (1,5 euro w 2014 roku), kieliszek lub karafkę do próbowania wina. Dodatkowo w cenę biletu wliczona jest jedna butelka wina. Z tego regionu wywodzi się słynne słodkie wino Commandaria.

 

Ciekawe miejsca:

 

 

Fort (Limassol Castle), położony w sercu starego miasta. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, ale szacuje się, że w XII lub XIII w. Poważnie ucierpiał w wyniku trzęsień ziemi w XVI w., następnie został odbudowany przez Turków. Obecnie mieści się w nim Średniowieczne Muzeum Cypru. To tutaj Ryszard Lwie Serce poślubił późniejszą królowę Anglii w 1191 roku.

 

Rynek Miejski - to kamienna konstrukcja, składająca się z hali i sklepów.

 

Amathous - to ruiny starożytnego miasta-państwa. W tym miejscu nadal prowadzone są wykopaliska archeologiczne.


Kościół Agia Anastasia (w miejscowości Pano Polemidia) - dwa kościoły, z których starszy datowany jest na XII wiek, a młodszy na XIV wiek.

Kościół Agia Christiana (Germasogeia) - niewielki kościół z malowidłami ściennymi z XVI wieku.

Kilkanaście kilometrów od Limassol położone są dwa ciekawe miejsca - Kourion i Kolossi.Pokaż Limassol na większej mapie


Zdjęcia Limassol


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,36 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-08-23

Pogoda

Limassol
Dziś, 23 sierpnia 2019
ikona pogody+33°  / +24°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 6 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 44%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 24 sierpnia 2019
ikona pogody+33° C    /  +24° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 25 sierpnia 2019
ikona pogody+32° C    /  +26° C
Słonecznie
wiatr: SW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h