wNieznane.pl

Cypr

Ayia NapaAyia Napa (Agia Napa) to miejscowość położona 40 km od Larnaki. Stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych na Cyprze. Słynie ze wspaniałych piaszczystych plaż i malowniczych zatoczek. Za dnia miejscowość tętni życiem, natomiast do późnych godzin nocnych można bawić się w jednym z wielu klubów czy barów. To rozrywkowe centrum wyspy.

Fale są niewielkie, a dno morza opada łagodnie, stwarzając doskonałe warunki do kąpieli, a także do uprawiania sportów wodnych. Najsłynniejsza plaża nazywa się Nissi Beach. Warto również wybrać się na Makronissos Beach, która również ma miękki, drobny piasek i cudowną błękitną wodę. Plaża składa się de facto z dwóch oddzielonych cyplem plaż, na którym znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne ze starożytnymi grobowcami. Niedaleko Ayia Napy jest malownicza plaża Vathia Gonia - również chętnie odwiedzana przez turystów. Bardzo duża plaża rozciąga się od portu na wschód - Pantachou Beach, przechodząca w Glyki Nero Beach. Nieco dalej jest słynna formacja skalna Love Bridge (Most Miłości). Od Glyki Nero niemal do samego Cape Greko poprowadzona jest promenada. Podczas spaceru można oglądać skaliste wybrzeże. Na uwagę zasługuje miejsce nazwane Landou. Przy wysokim poziomie wody jest tu malutka plaża i niecka wypełniona wodą, przy niskim - tylko skały. Tuż obok jest malutka, malownicza plaża bez nazwy, otoczona niewielkim, usypującym się klifem.

 

W centrum miejscowości stoi średniowieczny klasztor, który częściowo znajduje się pod ziemią i jest wydrążony w skale. Kilka kilometrów od Ayia Napy położony jest Cape Greko. Pomiędzy  Cape Pyla i Cape Greko położony jest akwedukt. Odkryty dopiero w drugiej połowie XX w. Jeszcze w 2008 r. prowadzono prace wykopaliskowe, mające na celu odsłonięcie jego kolejnych fragmentów.

 

Ciekawe miejsca w okolicy:

 


Paralimni
To prawdziwy raj dla osób, które lubią odpoczynek na plaży. W miejscowości znajdują się malownicze zatoczki z piaszczystymi plażami.

 

Protaras
Tutejsze plaże są piaszczyste i bardzo atrakcyjne. Najsłynniejsza to Fig Tree Bay, która swoją nazwę zawdzięcza rosnącym przy niej drzewom figowym. Jest długa, piaszczysta i dobrze zagospodarowana. Woda jest niesamowicie błękitna i czysta, a dno opada łagodnie. W okolicy znajdują się szlaki piesze i rowerowe, a także liczne wiatraki.

Deryneia
W wiosce stoją trzy kościoły: XVII-wieczny kościół Agios Georgios, XV-wieczny kościół Agia Marina i kościół poświęcony Dziewicy Maryi. Stąd można obejrzeć opuszczoną Famagustę, która znajduje się już po stronie tureckiej

Sotira
To miejscowość, gdzie znajduje się pięć kościołów bizantyjskich - kościół Agia Mamas, kościół Panagia Chordakiotissa, kościół Agios Georgios Chortiakon, kościół Agios Theodoros i kościół Metamorphosis tou Sotiros.

Liopetri
Znajduje się tu XVI-wieczny kościół poświęcony Dziewicy Maryi i XV-wieczny kościół Agios Andronikos.

Frenaros
W wiosce znajdują się kościoły bizantyjskie.

Potasom Liopetriou
To wioska rybacka z ruinami weneckiej wieży obserwacyjnej.Pokaż Ayia Napa na większej mapie


Zdjęcia Ayia Napa


Pogoda

Ayia Napa
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +23°
Słonecznie
wiatr: SW 16 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 6%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: SW 29 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h