wNieznane.pl

Cypr

Akamas i Lara BeachPółwysep Akamas położony jest w północno-zachodniej części Cypru. Nie jest on zamieszkany, stanowi teren chroniony, w związku z czym przyroda nie jest zniszczona przez człowieka. Można tu znaleźć odludne piaszczyste lub piaszczysto-żwirkowe plaże, malownicze zatoczki z błękitną wodą i klify z grotami. W okolicy półwyspu znajdują się doskonałe miejsca do nurkowania. Tutaj też zobaczyć można storczyki w ich naturalnym środowisku, a na przepięknej plaży Lara jaja składają żółwie.

Na półwyspie wytyczono drogi, jednak są one szutrowe lub piaszczye i grząskie, w związku z czym można po nich jeździć samochodami terenowymi lub na przykład rowerem. Są także szlaki piesze, np. łączący Lara Beach i Łaźnie Afrodyty. Od strony miejcowości Polis warto popłynąć statkiem wzdłuż wybrzeża i zobaczyć groty, zatoczki oraz popływać w krystalicznej turkusowej wodzie.

 

Uwaga! Jadąc na Akamas należy zabrać ze sobą dużo wody do picia oraz jedzenie, bowiem nie ma tam sklepów ani punktów gastronomicznych. Na plażach nie ma leżaków.

Warto zobaczyć:Lara Beach - wspaniała, ogromna piaszczysta plaża, na której od czerwca do września żyjące w okolicznych wodach żółwie zielone i caretta caretta składają jaja. Przy odrobinie szczęścia jesienią można zobaczyć maszerujące do morza żółwie, jednak nie wolno ich dotykać. Przy drodze stoi mylący znak, kierujący do tawerny. Należy go minąć i dopiero dalej znajduje się plaża.

Latarnia morska - znajduje się niemal na końcu półwyspu. Prowadzi do niej miejscami strony szlak.

Fontana Amorosa - to zatoka i zatoczki z małymi plażami, położona w północnej części półwyspu. To szczególnie interesujące miejsce do nurkowania.

Blue Lagoon - wspaniała zatoka z turkusową wodą. Paktycznie niedostępna od strony lądu ze względu na wysoki klif, ale idealna, by dopłynąć do niej łodzią.

Ruiny Pyrgos tis Rigainas (Wieży Królowej) uznawane są za część średniowiecznego kompleksu klasztornego.

Łaźnie Afrodyty - położone za portem rybackim w Latsi. To naturalny zbiornik otoczony zielenią. Według legend, to tutaj Afrodyta zażywała kąpieli i poznała Adonisa. Zdjęcia Akamas i Lara Beach


Pogoda

Cypr
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 19 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 89%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 16 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: SSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h