wNieznane.pl

Cypr

LarnakaLarnaka to miasto położone w południowo-wschodniej części Cypru. Przy nim znajduje się główny port lotniczy wyspy. Początki osady w tym miejscu datuje się na XII w. p.n.e. Dawniej miasto nosiło nazwę Kition, natomiast obecna pochodzi od greckiego słowa λάρναξ larnaks, oznaczającego naczynie lub sarkofag służące do przechowywania szczątków zmarłego. Podobno tutaj właśnie został pochowany św. Łazarz, a w miejscu jego grobu zbudowanow IX wieku kościół Agios Lazaros, który stanowi najważniejszy zabytek Larnaki. W mieście znajdują się dwie piaszczyste plaże oraz tętniąca życiem nadmorska promenada.

 

Inne ciekawe miejsca to:

 

 

Fort Larnaka z IV w., odbudowany w XVII w.  przez Turków. Ma kształt kwadratowego budynku z podwórzem pośrodku. Dawniej służył m.in. jako więzienie, obecnie jest to muzeum. Latem przy nim odbywają się imprezy kulturalno-rozrywkowe.

 

Meczet Hala SultanTekke - położony kilka kilometrów od Larnaki, nad słonym jeziorem. Uznawany jest za jedno z najświętszych miejsc islamu. Zbudowany w miejscu śmierci Umm Haram, krewnej proroka Mahometa w 649 r. Każdego roku przybywają tu pielgrzymki.

Kamares - akwedukt zbudowany w XVIII w. Używany do 1930 r. Położony jest przt drodze z Larnaki do Limassol.

 
Muzeum Archeologiczne gromadzi wiele ciekawych przedmiotów, np. popiersie Zenona, słynnego założyciela Szkoły Stoickiej. Muzeum Pierides to prywatne muzeum, w którym można znaleźć starożytne, średniowieczne, bizantyjskie i późniejsze dzieła.

Kition - ruiny starożytnego miasta-państwa. Można tu zobaczyć fragmenty murów i pięciu świątyń.Pokaż Larnaka na większej mapie


Zdjęcia Larnaka


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,35 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-08-16

Pogoda

Larnaka
Dziś, 17 sierpnia 2019
ikona pogody+31°  / +25°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 7 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 13%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 18 sierpnia 2019
ikona pogody+29° C    /  +25° C
Słonecznie
wiatr: SSW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019
ikona pogody+29° C    /  +25° C
Możliwe umiarkowane opady deszczu
wiatr: S 12 km/h
opady: 0.2 mm/h