wNieznane.pl

Cypr

NikozjaNikozja (Nicosia, Lefkosia) to stolica Cypru i Cypru Północnego, jednocześnie największe miasto na wyspie. Położona jest w środkowej części wyspy, na równinie Mesaria. Od 1974 r. jest podzielona na dwie części, oddzielone strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez ONZ (Zieloną Linią). Północna część miasta należy do terytorium okupowanego przez Turków. Przez granicę w mieście można przejść pieszo. Teoretycznie możliwy jest przejazd samochodem, ale nie z wypożyczalni. Ze względu na fakt, że Cypr Północny nie jest uznawany przez większość państw jako osobne państwo, przy przekraczaniu granicy zalecamy pobranie stempla (wizy) nie w paszporcie, tylko na osobnej karcie.

 

Na pobliskim wzgórzu ułożono ogromną turecką flagę, podświetlaną w nocy, która jest doskonale widoczna z południowej strony Nikozji i codziennie przypomina Grekom o utraconych ziemiach.

 

Na terenie miasta znajduje się wiele interesujących zabytków. Warto zobaczyć XVI-wieczny Mur Wenecki zbudowany z żółtego piaskowca, w którym znajdują się 3 bramy do miasta.Na terenie starego miasta znajdują się liczne weneckie kamieniczki i oryginalne deptaki. Są tu kościoły, meczety, sklepiki. Jednym z ciekawszych zabytków jest dwór Kasteliotissa, który stanowi pozostałość po XIII-wiecznym Pałacu Lusignanów.

 

W czasach weneckich na terenie starego miasta znajdowało się około 50 kościołów. Niektóre z nich przebudowano na meczety, ale większość budynków zniszczono w trakcie oblężenia miasta. Są tu również muzea, np. Muzeum Cypryjskie, Miejskie Muzeum Nikozji, Muzeum Etnograficzne Cypru, Muzeum Historii Mennictwa Cypryjskiego, Muzeum Bizantyjskie, Cypryjskie Muzeum Biżuterii itd.Pokaż Nikozja na większej mapie


Zdjęcia Nikozja


Pogoda

Nikozja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +20°
Słonecznie
wiatr: SE 3 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 49%
zachmurzenie: 6%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +21° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: E 4 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: E 4 km/h
opady: 0.0 mm/h