wNieznane.pl

Cypr

PafosPafos (Paphos) to miasto położone w południowo-zachodniej części Cypru. Jest to jeden z większych ośrodków na wyspie, stanowiący ważny turystycznie i historycznie ośrodek. Dawniej były to dwie osady - Pafos Palaia (Kato Pafos, Stare Pafos) i Pafos Nea (Nowe Pafos). Według mitologii u wybrzeży Pafos z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta. Szacuje się, że historia osadnictwa w tym rejonie sięga XIV w. p.n.e. i od początku związana jest z kultem Afrodyty. W okresie hellenistycznym miasto było stolicą wyspy, ale w późniejszych czasach straciło na znaczeniu w wyniku podbojów.

 

W okolicy znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, gdzie do chwili obecnej prowadzone są wykopaliska. Część z nich prowadzą Polacy.

 

Najważniejsze zabytki:Grobowce Królów - starożytna nekropolia


Zamek w Pafos (Fort Nea Pafos) - położony na końcu portu. Zbudowany w XII wieku. Ma tylko jedno wejście i bardzo małe okna. Jest to kwadratowa budowla z dziedzińcem pośrodku.


Park Archeologiczny Kato Pafos - na ogromnym obszarze znajdziemy starożytne mozaiki rzymskie oraz fragmenty willi szlacheckich i innych budowli. Mozaiki pochodzą z okresu od III do V wieku n.e. Przedstawiają sceny z mitologii greckiej. Odkryte przypadkowo w 1962 roku. Mozaiki w Domu Dionizosa pokazują boga wina, a Dom Tezeusza zyskał nazwę od mozaik przedstawiających tego bohatera. Jest również Dom Aion, Dom Orfeusza i Dom czterech Pór Roku. Mozaiki znajdują się na Szlaku Kulturowym Afrodyty. Inne budowle to: Asklipeio, Odeon z II w., wczesnochrześcijańska bazylika i fort Saranta Kolones.

 

Średniowieczny port Kato Pafos każdego wieczoru tętni życiem. Można tu podziwiać łodzie rybackie, a także dobrze zjeść w jednej z licznych tawern oferujących świeże ryby i owoce morza.


Muzeum Archeologiczne w Pafos - zawiera kolekcję cypryjskich zabytków starożytności z obszaru Pafos

Muzeum Bizantyjskie - kolekcja eksponatów z okresu bizantyjskiego

Kościół Agia Solomoni mieści katakumby chrześcijańskie. Tradycja mówi, że święte drzewo rosnące przed wejściem do kościoła uleczy osobę, która zawiesi na jego gałęzi jakąś osobistą rzecz.

Kościół Panagia Chrysopolitissa został zbudowany w XIII wieku na ruinach największej wczesnobizantyjskiej bazyliki na wyspie. Tutaj znajduje się pręgierz św. Pawła, gdzie święty został wychłostany.

Świątynia Afrodyty w wiosce Kouklia i Petra tou Romiou

Bazylika Agios Georgios i fontanny w wiosce Pegeia. Tu znajdują się ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik oraz ciekawe fontanny.


 

W okolicy znajduje się kilka plaż z ciemnym piaskiem. Jedna z nich - Faros Beach - wzięła nazwę od latarni morskiej, zbudowanej na terenie Parku Archeologicznego. Na północ od Pafos położony jest resort Coral Bay. Tutaj można znaleźć plaże ze złocistym piaskiem i wszystko, czego potrzeba do wypoczynku. Dalej znajduje się półwysep Akamas, gdzie można cieszyć się spokojem, przyrodą i spróbować jazdy samochodem terenowym, a także zobaczyć będące pod ochroną gniazda żółwi na plaży Lara Beach.

 

Pafos posiada międzynarodowy port lotniczy.
 Pokaż Pafos na większej mapie


Zdjęcia Pafos


Pogoda

Pafos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 19 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 89%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 16 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: SSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h