wNieznane.pl

Cypr

Petra tou Romiou i Świątynia AfrodytyPetra tou Romiou (Skała Afrodyty, Aphrodite's Rock, Skała Romiosa) to formacja skalna, która znajduje się w stromej części wybrzeża w okolicach Pafos. Kojarzy się z Afrodytą - grecką boginią miłości i piękna. Według legendy, to właśnie w tym miejscu Afrodyta miała wyłonić się z morskiej piany. Z kolei nazwa Petra tou Romiou związana jest z legendarnym bizantyjskim bohaterem, Digenisem Akritasem. Legenda mówi, że cisnął on w morze ogromną skałę, niszcząc przy tym statki Saracenów.

 

Do skały można podejść przechodząc tunelem prowadzącym pod drogą. Tutejsza plaża jest kamienista, ale nieco dalej, z drugiej strony skały znajduje się mały kawałek piachu.

Przy drodze znajduje się kilka punktów widokowych, z których można obserwować morze i skały.

 

Niedaleko, w miejscowości Kouklia znajdują się pozostałości Świątyni Afrodyty. Dawniej było to jedno z ważniejszych miast-państw i znajdowało się tutaj słynne sanktuarium poświęcone bogini miłości i piękna, do którego udawały się pielgrzymki. Obecnie mieści się tu muzeum z przedmiotami odnalezionymi w okolicy. Nadal prowadzone są prace archeologiczne. Wstęp na teren ruin jest płatny.Pokaż Petra tou Romiou i Świątynia Afrodyty na większej mapie


Zdjęcia Petra tou Romiou i Świątynia Afrodyty


Pogoda

Cypr
Dziś, 5 kwietnia 2020
ikona pogody+22°  / +16°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 53 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 44%
zachmurzenie: 16%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020
ikona pogody+17° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 15 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 7 kwietnia 2020
ikona pogody+17° C    /  +13° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h