wNieznane.pl

Florencja

Kościół Santa Maria NovellaChiesa di Santa Maria Novella (Kościół Santa Maria Novella) to kościół we Florencji. Położony jest przy placu o takiej samej nazwie (Piazza Santa Maria Novella), a obok znajduje się główny dworzec kolejowy, również noszący taką nazwę. Został zbudowany w miejscu wcześniejszego oratorium pw. Marii Panny Patronki Winnic. Budowa kościoła trwała od XIII w. do drugiej połowy XIV w. w XV w. powstała obecna fasada, zbudowana z kolorowego marmuru. Do budowli przylega stary cmentarz przyklasztorny. Warto również zwrócić uwagę na romański krużganek z 1350 r. ozdobiony freskami ze scenami ze Starego Testamentu. Łączy się on Małym Krużgankiem Zmarłych z Dużym Krużgankiem otaczającym wirydarz.

W kościele warto obejrzeć bogato zdobione kaplice - Cappella Strozzi di Montova, kaplica Tornabuoni, Cappella Gondi, Kaplica Filippo Strozziego.

Są tu również liczne dzieła sztuki i inne freski. Krużganki zdobią freski malarzy flamandzkich z XV i XVI wieku. Jednym z ciekawszych miejsc jest Kaplica Hiszpanów (Cappellone degli Spagnoli) ze wspaniałymi XIV-wiecznym ifreskami.

 

Cappella Maggiore (Cappella Tornabuoni) znajduje się na środku, za głównym ołtarzem. Zdobi ją cykl fresków, które przedstawiają m.in. sceny z życia Maryi i św. Jana, portrety osobistości Florencji, a także sceny religijne. Sa tu również witraże z XV w.

 

Cappella Filippo Strozzi - znajduje się z prawej strony. Zdobi ją cykl fresków przedstawiających m.in. życie św. Filipa i św. Jana Ewangelisty. Są również sceny ze Starego Testamentu, a także motywy związane z bitwą pomiędzy chrześcijaństwem i pogaństwem. Za ołtarzem znajduje się grób Filippo Strozzi.

 

Cappella Bardi - położona jest po prawej stronie. Znajdują się tu freski przedstawiające życie papieża Grzegorza. Giorgio Vasari wykonał Madonnę na ołtarzu.

 

Cappella Rucellai - pochodzi z XIV w. Nie zachowały się zdobiące ją freski, a także posąg Madonny z Dzieciątkiem.


Cappella Gondi - położona jest z lewej strony od ołtarza głównego. Została zaprojektowana na początku XVI w. Jej główną ozdobą jest krucyfiks Filippo Brunelleschiego, jedyna drewniana rzeźba wielkiego florenckiego artysty. Sklepienie zdobią freski.

 

Cappella Strozzi di Mantova - znajduje się z lewej strony. Zdobią ją freski z XIV w., nawiązujące do Boskiej komedii Dantego. Zobaczyć tu można m.in. wizualizacje piekła i Raju. Warto zwrócić uwagę również na witraż.

 

Cappella Pura - służy jako miejsce do modlitwy. Pochodzi z XV w. Ozdobiona jest freskami. W XIX w. została odrestaurowana i nieco przebudowana. Na ołtarzu znajduje się drewniany krucyfiks z malowidłami z życia Chrystusa.

 

Cappellone degli Spagnoli - położona jest przy klasztorze. Pochodzi z XIV w. Zdobi ją doskonale zachowany cykl fresków, przedstawiających różne sceny walki dominikanów z herezją.

 

Warto zobaczyć również cmentarz z XIII w. Część pomieszczeń klasztornych nie została udostępniona do zwiedzania.Zdjęcia Kościół Santa Maria Novella


Pogoda

Florencja
Dziś, 6 lipca 2020
ikona pogody+34°  / +24°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 9 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 40%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 7 lipca 2020
ikona pogody+26° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 8 lipca 2020
ikona pogody+35° C    /  +19° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h