wNieznane.pl

Florencja

Piazza della RepubblicaPiazza della Repubblica (Plac Republiki) to plac w centrum Florencji. został zbudowany w latach 80. XIX wieku w ramach planu przebudowy miasta po ustanowieniu Florencji stolicą Królestwa Włoch. Ma kształt prostokąta o bokach ok. 75 m na 100 m. Już od czasów rzymskich znajdowało się tu centrum miasta. Podczas przebudowy placu odkryto tu pozostałości starożytnego kompleksu uzdrowiskowego i budynków religijnych. Dawniej obszar ten był gęsto zabudowany, znajdowały się tu domy, kościoły, kapliczki, szlacheckie rezydencje, było to także miejsce zgromadzeń oraz targ. Część istniejących tu obiektów uratowano i przeniesiono, np. Loggię del Pesce. W tym miejscu znajdowało się również żydowskie getto, które posiadało synagogę.

Na placu zobaczyć można Kolumnę Obfitości, która wyznacza środek miasta. Jej oryginał umieszczono w muzeum. Był tu także konny pomnik Vittorio Emanuele II, ale został przeniesiony w 1932 r. Zresztą przez jakiś czas plac nazwano właśnie na jego cześć, by po wojnie zmienić nazwę na obecną. Przy placu dominuje łuk triumfalny Arcone, inspirowany architekturą renesansową.

Obecnie przy Piazza della Repubblica odbywają się imprezy, spektakle i różnego rodzaju występy artystyczne. W dzień i po zmroku czynna jest stojąca tu karuzela - Carousel Antica Giostra Toscana.Zdjęcia Piazza della Repubblica


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-18

Pogoda

Florencja
Dziś, 18 września 2019
ikona pogody+30°  / +19°
Silne zachmurzenie
wiatr: S 5 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 58%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 19 września 2019
ikona pogody+23° C    /  +17° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNE 12 km/h
opady: 0.2 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+25° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h