wNieznane.pl

Florencja

Campanile di GiottoCampanile di Giotto to dzwonnica przy Katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIII w. W dzwonnicy znajduje się obecnie 12 dzwonów, z czego 7 czynnych - Campanone z XVIII w., La Misericordia z XIX w., Apostolica z połowy XX w., Annunziata z połowy XX w., Mater Dei z połowy XX w., L'Assunta z połowy XX w., L'Immacolata z połowy XX w. Przy jej budowie pracowali m.in. słynni florenccy artyści - Giotto, Vasari czy Pisano. Jej wysokość to niespełna 85 m, szerokość podstawy to 16 m. Na górze zbudowano taras widokowy, do którego prowadzi 414 schodów.

Ściany wieży pokrywa różnokolorowy marmur. Elewacja jest bogato zdobiona płaskorzeźbami i posągami, choć wiele elementów zostało zastąpionych kopiami, a oryginały przeniesiono do muzeum katedralnego.


Wstęp do dzwonncy jest płatny - obowiązuje wspólny bilet do wszystkich zabytków przy Piazza del Duomo (katedra + podziemia + kopuła, baptysterium, wieża). Bilety wykupuje się na określone godziny.Zdjęcia Campanile di Giotto


Pogoda

Florencja
Dziś, 22 stycznia 2020
ikona pogody+12°  / +4°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1035 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 23 stycznia 2020
ikona pogody+14° C    /  +5° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 24 stycznia 2020
ikona pogody+13° C    /  +7° C
Słonecznie
wiatr: ENE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h