wNieznane.pl

Florencja

Basilica di Santa CroceChiesa di Santa Croce (Kościół Św. Krzyża) to kościół franciszkański we Florencji. Położony jest przy placu noszącym taką samą nazwę. Budowa świątyni trwała od 1294 r. do 1442 r. W XV w. zbudowano nowe kaplice i dziedziniec klasztoru. Przebudowywano również wnętrze. Fasada kościoła, a także dzwonnica, pochodzą z połowy XIX w. Świątyna powstała na planie krzyża egipskiego. Całą podłogę przykrywają kamienne płyty nagrobne. We wnętrzu znajdują się liczne kaplice: Główna Kaplica Capella Maggiore z freskami przedstawiającymi Legendę o Św. Krzyżu, kaplica Castellanich (znajduje się w niej grobowiec polskiego malarza Michała Bogoria-Skotnickiego oraz księcia Michała Kleofasa Ogińskiego), kaplica Baroncellich z freskami i obrazem Giotta, kaplica Medyceuszy, kaplica Veluttich ozdobiona freskami,     kaplica Peruzzich i Bardich z freskami Giotta, kaplica Tosinglich z freskiem Giotta czy kaplica Pulcich z freskami, kaplica Salvatich.

W kościele znajdują się liczne grobowce. Spoczywają tu m.in. Michał Anioł, Dante Alighieri (jest to tylko nagrobek, a artysta został pochowany w Rawennie), Galileusz czy Niccolò Machiavelli.

Na zewnątrz, po lewej stronie kościoła, zobaczyć można nagrobek Franciszka Pazzi. Po prawej stronie jest kaplica Pazzich oraz Muzeum Kościoła Santa Croce.

 

Kaplica Pazzich to kaplica rodowa Pazzich. Powstała w XV w. Wnętrze jest bogato zdobione.Zdjęcia Basilica di Santa Croce


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,26 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-11-08

Pogoda

Florencja
Dziś, 12 listopada 2019
ikona pogody+14°  / +6°
Silne zachmurzenie
wiatr: NNE 14 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 78%
zachmurzenie: 70%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 13 listopada 2019
ikona pogody+14° C    /  +10° C
Silne zachmurzenie
wiatr: NNE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 14 listopada 2019
ikona pogody+16° C    /  +10° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h