wNieznane.pl

Dublin

Christ Church CathedralKatedra Kościoła Chrystusowego należy do najstarszych w Dublinie. Jej początki sięgają niemal 1000 lat wstecz, kiedy to rozpoczęto budowę z inicjatywy Dunana (pierwszy biskup Dublina) oraz Sitriuca Silkenbearda (nordyckiego króla). W drugiej połowie XII w., za sprawą abp. Lorcana Ua Tuathaila, wprowadzili się do niej kanonicy. Budynek świątyni przez wieki ulegał zmianom. W połowie XIV wieku został powiększony o część chóralną. Z kolei 200 lat później konieczna była odbudowa katedry ze względu na zawalenie się muru nawy południowej, ściany zachodniej, a także dachu. Druga połowa XIX wieku to siedmioletnia odbudowa pod okiem architekta George'a Edmunda Streeta. Kolejne zmiany nastąpiły kilkanaście lat temu. Najpierw w 1999 roku ustanowiono światowy rekord, zwiększając liczbę bijących dzwonów do 19, natomiast rok później odbudowano kryptę. Katedra to istna mieszanka XII i XIII-wiecznego stylu z gotyckimi akcentami z okresu wiktoriańskiego.

 

A co znajdziemy w środku? Wnętrza upamiętniają zasłużone osoby dla katedry, miasta oraz kraju. Swoje miejsce, a dokładniej własny kąt, mają muzycy. W nawie bocznej północnej umiejscowiono grób bp. Charlesa Lindsaya, który był ostatnim dziekanem katedry, nim połączono ją z św. Patryka. Ten stan trwał do 1871 roku. W kaplicy św. Edmunda uhonorowano dawnego króla i męczennika. Uwagę przyciągają hiszpańskie płytki "majolica", a także łacińska inskrypcja. Zresztą na płytki warto spojrzeć w kaplicy św. Laudy. Odnajdziemy 63 wzory, których Wiktorianie użyli w całej katedrze. Kierując się ku wyjściu z katedry, powinniśmy zobaczyć grób Strongbowa. Był on przywódcą Anglo-Normanów, a także zdobywcą Dublina w 1170 roku. Pochowano go w Christ Church sześć lat później. Niestety, jego grób nie wytrzymał próby czasu. Został zniszczony podczas wspomnianego zawalenia się dachu i południowej ściany. W efekcie zastąpiono go nagrobkiem sięgającym XIV wieku. Dodatkową atrakcją kościoła jest "Ława Miasta" z mosiężnymi okuciami i buławą. Co ciekawe, odrestaurowana pod koniec XIX wieku, nadal jest używana przez władze miejskie.

 

Zejdźmy jeszcze na chwilę do krypty, która należy do największych nie tylko w Irlandii, ale również na Wyspach Brytyjskich. Rozciąga się na całej powierzchni kościoła, utrzymując jego ciężar. Co ważne, skrywa w swych ciemnych korytarzach historyczne artefakty. Uwagę przykuwają posągi Karola I i Karola II z królewskim herbem. Warto zajrzeć na Wystawę Skarbcową, w której nie brakuje cennych eksponatów. Ustawione dyby przypominają natomiast o czasach, kiedy skazywano przestępców i obrzucano ich owocami oraz warzywami.

To, co nas bardzo zaskoczyło, to fakt, iż w kryptach... kupimy sobie pamiątki, a także napijemy się kawy lub przekąsimy małe co nieco. Trzeba przyznać, że to dość oryginalne miejsce na pogaduszki.Zdjęcia Christ Church Cathedral


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,33 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2018-07-20

Pogoda

Dublin
Dziś, 20 lipca 2018
ikona pogody+17°  / +9°
Lekki deszcz
wiatr: W 10 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 93%
zachmurzenie: 100%
opady: 1.0 mm/h

Sobota, 21 lipca 2018
ikona pogody+18° C    /  +14° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNW 11 km/h
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 22 lipca 2018
ikona pogody+21° C    /  +17° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 7 km/h
opady: 0.1 mm/h