wNieznane.pl

Dublin

Pałac PrezydenckiÁras an Uachtaráin oznacza po irlandzku "biuro prezydenta". Dawniej zwany "Lożą Wicekrólewską". Budynek powstał w połowie XVIII wieku za sprawą Nathaniela Clementsa i pierwotnie pełnił on funkcje prywatne. Z czasem został zakupiony przez administrację brytyjskiego lorda porucznika, zwanego również wicekrólem.

250 lat musiało zaowocować historycznymi i słynnymi wydarzeniami. To właśnie tutaj doszło do morderstwa sekretarza stanu lorda Fredericka Cavendisha i podsekretarza Thomasa Henry'ego Burke'a w 1881 roku. Trzydzieści lat po tym zajściu budynek powiększono, a zamieszkał w nim generalny gubernator Tim Healy (głównie ze względów bezpieczeństwa – groźby od IRA). W 1938 roku wprowadził się Douglas Hyde (pierwszy prezydent Irlandii) i... tak już zostało po dziś dzień. Od tego czasu "biuro prezydenta" odwiedzali słynni przedstawiciele świata polityki, z prezydentami Stanów Zjednoczonych na czele.

Z Áras an Uachtaráin wiąże się legenda o duchu Winstona Churchilla, który za młodu dorastał tu jako wnuk wicekróla, księcia Marlborough.

 

Pałac Prezydencki mieści się na obszarze Phoenix Park.
Pogoda

Dublin
Dziś, 3 czerwca 2020
ikona pogody+14°  / +9°
Lekkie opady deszczu
wiatr: NNE 33 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 90%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.2 mm/h

Czwartek, 4 czerwca 2020
ikona pogody+14° C    /  +6° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: W 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 5 czerwca 2020
ikona pogody+11° C    /  +6° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: NW 13 km/h
opady: 0.3 mm/h