wNieznane.pl

Dublin

Old Jameson DistilleryTrzeba przyznać, iż Dublin to ciekawe miejsce dla wielbicieli alkoholowych trunków. Oprócz licznych pubów w dzielnicy Temple Bar czy muzeum Guinnessa, na chętnych czeka również Old Jameson Distillery. Tym samym możemy odbyć historyczną podróż w czasie i zgłębić tajniki produkcji irlandzkiej whiskey. Wycieczki odbywają się co 20 minut i są prowadzone przez tutejszego przewodnika. Całość zaczyna się od prezentacji filmu, żeby zyskać podwaliny wiedzy do dalszego spaceru. Bow Street - tu mieści się destylarnia. 1780 - to rok jej założenia. "Sine Metu", czyli "bez obaw" - to motto założyciela Johna Jamesona, którego intencją była jakość, kwintesencja smaku, relaks i delektowanie się trunkiem trzykrotnie destylowanym. Gotowi?


Na kolejnych etapach wysłuchujemy opowieści o całym procesie produkcji. Krok po kroku. Przechodzimy od magazynu zbożowego, przez słodowanie, mielenie słodu, przygotowanie zacieru, do fermentacji. Szóstym etapem jest destylacja, która szczycą się w OJD. Dlaczego? Amerykański bourbon jak Jack Daniels podlega jednemu takiemu procesowi. Szkocki Johnny Walker jest dwukrotnie destylowany, natomiast whiskey ze znakiem Jameson podlega trzem oddzielnym procesom, co pozwala uzyskać łagodniejszy smak oraz wyższą jakość. Tak przygotowany trunek dojrzewa w beczkach m.in. po hiszpańskiej sherry czy portugalskim porto. Ostatni etap to mieszanie i przelewanie do kadzi, gdzie poziom alkoholu redukuje się do 40%.

 

Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany do jakości whiskey, która była wyrabiana przy Bow Street przez prawie 200 lat (do 1971 roku), to czeka na niego degustacja w formie czystego trunku lub drinka, do którego wykorzystuje się piwo imbirowe, limonkę i oczywiście lód. Przy odrobinie szczęścia będzie nam dane porównanie wspomnianych konkurentów z Ameryki i Szkocji na tle irlandzkiego przedstawiciela, za co dostaniemy pamiątkowy dyplom oraz tytuł eksperta. A wszystko to z odpowiednią dawką humoru.

Tego typu miejsce to już nie tylko sama część muzealna. W Old Jameson Distillery znajdują się także restauracja, bar oraz sklep, w którym oprócz pamiątek, kupimy oczywiście whiskey.Zdjęcia Old Jameson Distillery


Pogoda

Dublin
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h