wNieznane.pl

Dublin

Connolly StationConnolly Station to obok Heuston Station jeden z głównych dworców miasta. Ponadto zalicza się także do najważniejszych w kraju. Otwarta w 1844 r. jako Amiens Street stacja od półwiecza nosi obecną nazwę. W ten sposób upamiętniono irlandzkiego rewolucjonistę Jamesa Connolly’ego, a okazją ku temu była 50. Rocznica Powstania Wielkanocnego.

Pierwsze połączenie wiodło z Dublina na północ do Drogheda. Jednak już dziesięć lat później mieszkańcy mogli wybrać się pociągiem do Belfastu. Dzisiaj Connolly Station zapewnia połączenia nie tylko w ramach aglomeracji Dublina, ale również łączy z pozostałymi miastami Irlandii, jak np. Sligo, Shannonn czy Belfastem (Irlandia Północna). Spore znaczenie dla dworca ma usługa DART, czyli sieć podmiejskich pociągów zapewniających dojazd mieszkańcom okolic szybkie i sprawne dotarcie do centrum Dublina. Trzeba przyznać, iż podróż nimi należy do komfortowych, a czas przejazdu można wykorzystać na surfowanie po sieci za sprawą darmowej sieci Wi-Fi.

Budynek dworca przeszedł w latach 90. XX wieku renowację. Nowy charakter nadano dworcowej hali, a także zadaszono część peronów. Od 2004 roku mieszkańcy Dublina mają możliwość skorzystania z czerwonej linii tramwajów LUAS. Dzięki temu możemy bezpośrednio dotrzeć do wspomnianego dworca Heuston.Zdjęcia Connolly Station


Pogoda

Dublin
Dziś, 14 grudnia 2019
ikona pogody+3°  / +1°
Zamiecie
wiatr: WSW 36 km/h
ciśnienie: 985 hPa
wilgotność: 77%
zachmurzenie: 79%
opady: 0.5 mm/h

Niedziela, 15 grudnia 2019
ikona pogody+5° C    /  -3° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 16 grudnia 2019
ikona pogody+4° C    /  +1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 15 km/h
opady: 0.0 mm/h