wNieznane.pl

Dublin

Grattan BridgeO ile mosty Seán O'Casey czy Samuel Beckett to współczesne budowle, o tyle Grattan Bridge ma za sobą dłuższą historię. Obiekt powstał z inicjatywy sir Humphrey Jervisa i pierwotnie nosił nazwę Essex Bridge, na cześć Arthura Capella, będącego hrabią Essex. Wówczas miał kształt łuku i opierał się na siedmiu kamiennych filarach. Do jego budowy użyto m.in. fragmenty ruin murów pobliskiego opactwa. Konstrukcja przetrwała do 1687 roku, kiedy to padła podczas powodzi. Ówczesne uszkodzenia zostały tylko częściowo naprawione. Kolejne lata przynosiły sukcesywne zmiany i renowacje. W 1872 roku poszerzono i spłaszczono most, aby móc poprowadzić chodniki po obu jego stronach. Ponadto zainstalowano żeliwne latarnie, które zdobią most do dziś. Dwa lata później zmieniono nazwę właśnie na Grattan Bridge, na cześć irlandzkiego polityka Henry'ego Grattana.

Niedawno pojawiły się kolejne plany modernizacji. Na przełomie lat 2003/2004 Rada Miasta chciała ożywić ten obszar, przebudowując jezdnię, chodniki, a także ustawić drewniane ławki. Ponadto był pomysł, aby Grattan Bridge nawiązywał architekturą do florenckiego Ponte Vecchio, jednak ostatecznie wycofano się z tego pomysłu.

 

Dziś most Grattana łączy ze sobą Capel Street oraz ulicę Parliament, przy której znajduje się m.in. pub i mikro-browar w jednym, czyli The Porterhouse w dzielnicy Temple Bar.Zdjęcia Grattan Bridge


Pogoda

Dublin
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h