wNieznane.pl

Dublin

Dublin CastlePonad 800 lat historii, której początków należy szukać w 1204 roku - to właśnie wtedy rozpoczęto budowę Zamku Dublińskiego, która trwała przez 20 lat. Warownia z czasów Normanów została zdławiona przez pożar w 1684 roku. Decyzja o odbudowie została podjęta przez generała Williama Robinsona. Po zabytkowych murach ostała się jedynie Record Tower. To nie był koniec renowacji. W połowie XVIII wieku wyremontowano apartamenty administracji państwowej.

Dublin Castle to nie tylko dawna fortyfikacja za czasów Normanów. Służył m.in. jako siedziba brytyjskiego rządu, a także Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii. W grudniu 1921 roku podpisano traktat angielsko-irlandzki, a we wnętrzach zadomowił się Rząd Tymczasowy pod przewodnictwem Michaela Collinsa. Po utworzeniu Wolnego Państwa w 1922 roku zamek na 10 lat przejął rolę Four Courts. Siedziba Czterech Sądów uległa poważnemu uszkodzeniu w czasie wojny. Z kolei w 1938 roku odbyła się tu inauguracja pierwszego prezydenta Irlandii Douglasa Hyde'a. Do dziś pełni nie tylko role muzealne, ale również organizuje się w nim uroczystości o randze krajowej i międzynarodowej.

 

Dublin Castle jest dostępny dla zwiedzających, na których czekają:
- Saint Patrick's Hall – najstarsza i jednocześnie najznamienitsza. Z malowidłami Vincenza Valdre, które nawiązują do więzi brytyjsko-irlandzkich
- Throne Room – zawiera tron z okazji wizyty króla Jerzego IV w 1821r.
- State Drawing Room – używany dziś do witania zagranicznych delegacji
- State Dining Room – zwana również galerią zdjęć
- State Bedrooms
- State Corridor
- Chester Beatty Library – zawiera dzieła sztuki orientalnejZdjęcia Dublin Castle


Pogoda

Dublin
Dziś, 26 stycznia 2021
ikona pogody+9°  / +3°
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: SSE 20 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 94%
zachmurzenie: 100%
opady: 3.4 mm/h

Środa, 27 stycznia 2021
ikona pogody+10° C    /  +4° C
Zamglenia
wiatr: SW 9 km/h
opady: 0.1 mm/h

Czwartek, 28 stycznia 2021
ikona pogody+10° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 21 km/h
opady: 0.0 mm/h