wNieznane.pl

Dublin

James JoycePrzechadzając się ulicami Dublina, spotykamy pana Jamesa Joyce'a. Najbardziej znany i najważniejszy pisarz Irlandii ma swój pomnik na Earl Street North (prostopadła do O'Connell Street). Pamięć o autorze powieści "Ulisses" przetrwała do dziś. 16 czerwca odbywa się coroczny "Bloomsday". Święto wzięło swą nazwę od nazwiska Leopolda Blooma, bohatera słynnego dzieła Joyce'a. Natomiast data nie została wybrana przypadkowo. Otóż tego dnia Joyce umówił się na randkę ze swoją przyszłą żoną Norą. W "Bloomsday" mieszkańcy, a także fani czytają fragmenty "Ulissesa", a także wędrują przyodziani w stroje ówczesnej epoki. Pierwsze święto miało miejsce w 1954 roku.

Co ciekawe, mający rzesze sympatyków autor musiał niegdyś opuścić stolicę Irlandii. Powodem były jego antyklerykalne oraz antynacjonalistyczne poglądy. W związku z tym J.J. wyruszył do Triestu w 1904 roku, a kolejnymi przystankami były Paryż i Zurych, gdzie zmarł przeżywszy 59 lat. Oprócz dzieł, pozostawił po sobie następców, o ile tak można określić m.in. Samuela Becketta, który nie był obojętny na twórczość Joyce'a.

Więcej na temat Jamesa Joyce'a, a także innych irlandzkich pisarzy, z których mieszkańcy są dumni, znajdziemy w James Joyce Center oraz w Dublin Writers Museum (Dublińskie Muzeum Pisarzy).Zdjęcia James Joyce


Pogoda

Dublin
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h