wNieznane.pl

Dublin

General Post OfficeGeneral Post Office to nic innego, jak siedziba irlandzkiej poczty (An Post), mieszcząca się przy prestiżowej O'Connell Street. Należy do najbardziej znanych budynków w kraju. Pierwotnie główny urząd pocztowy mieścił się przy Dame Street (tam, gdzie obecny Central Bank of Ireland), żeby później przenieść się na College Green w okolice Bank of Ireland i Trinity College. Dopiero po trzech latach budowy, z początkiem 1818 roku, zakończyły się "wędrówki" i po wydaniu 50 tys. funtów GPO znalazło swe miejsce przy ówczesnej Sackville Steet (dziś O'Connell Street). Niemal sto lat później budynek służył jako siedziba przywódców Powstania Wielkanocnego. Wówczas jednak jego wnętrza zostały zdławione przez pożar i przez kilka lat pozostawały nieodnowione. Symbolika zrywu z 1916 roku została upamiętniona poprzez posąg mitycznego bohatera Cúchulainn. Postać została wyróżniona poprzez umiejscowienie jej na 10-szylingowej monecie z okazji 50. rocznicy Powstania.

 

W General Post Office swą siedzibę ma Muzeum Poczty (An Post Museum). Do najważniejszych eksponatów zalicza się oryginalny egzemplarz Proklamacji Republiki Irlandii. Ponadto na wystawie zapoznamy się z historią poczty.

 

Dwa słowa o architekturze...
Frontowa część jest pozostałością po pierwotnym budynku. Rozciąga się na 67 metrów. W centralnej części na sześciu jońskich kolumnach znajduje się portyk o szerokości ok. 25 metrów. Budynek zdobią trzy rzeźby – Merkury po prawej stronie, Wierność po lewej oraz Kaduceusz w centrum.Zdjęcia General Post Office


Pogoda

Dublin
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h