wNieznane.pl

Dublin

O`Connell StreetKażda europejska stolica czy światowa metropolia ma swą główną ulicę, trakt. Jak Piąta Aleja w Nowym Jorku, Pola Elizejskie w Paryżu, Avenida de 9 Julio w Buenos Aires, tak O'Connell Street to najsłynniejsza arteria Dublina. Jednocześnie należy do najszerszych w Europie, zwężając się na półkilometrowym odcinku z 49 metrów od południa do 46 m w północnej części.


Wytyczona w XVIII wieku, pełniła rolę deptaku. Co ciekawe, jeszcze do 1924 roku nosiła nazwę Sackville Street. Wówczas podjęto decyzję o zmianie na cześć irlandzkiego przywódcy nacjonalistów Daniela O'Connella, który dodatkowo został uhonorowany pomnikiem w pobliżu mostu... O'Connell Bridge oczywiście. Dziś suną nią auta, piętrowe autobusy, przechadzają się mieszkańcy i turyści. To właśnie tędy poprowadzona jest trasa słynnej parady w dniu św. Patryka, a także tu najczęściej odbywają się wszelkiego rodzaju demonstracje.
Oczywiście nie może zabraknąć pomników słynnych i zasłużonych dla stolicy. Od stosunkowo niedawna nierozerwalnym elementem ulicy jest Spire of Dublin, czyli 120-metrowa iglica, która zastąpiła kolumnę Nelsona. Ponadto przy O'Connell Street zrobimy zakupy w galeriach handlowych m.in. Eason's, Penneys czy Clerys. Przy prestiżowej arterii Dublina swą siedzibę ma również General Post Office, czyli irlandzka poczta.Zdjęcia O`Connell Street


Pogoda

Dublin
Dziś, 22 lutego 2020
ikona pogody+5°  / -2°
Lekka mżawka
wiatr: W 39 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 85%
zachmurzenie: 94%
opady: 0.6 mm/h

Niedziela, 23 lutego 2020
ikona pogody+6° C    /  -3° C
Lekka mżawka
wiatr: WNW 25 km/h
opady: 0.5 mm/h

Poniedziałek, 24 lutego 2020
ikona pogody+11° C    /  +5° C
Lekki deszcz, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: WSW 45 km/h
opady: 1.0 mm/h