wNieznane.pl

Dublin

O`Connell StreetKażda europejska stolica czy światowa metropolia ma swą główną ulicę, trakt. Jak Piąta Aleja w Nowym Jorku, Pola Elizejskie w Paryżu, Avenida de 9 Julio w Buenos Aires, tak O'Connell Street to najsłynniejsza arteria Dublina. Jednocześnie należy do najszerszych w Europie, zwężając się na półkilometrowym odcinku z 49 metrów od południa do 46 m w północnej części.


Wytyczona w XVIII wieku, pełniła rolę deptaku. Co ciekawe, jeszcze do 1924 roku nosiła nazwę Sackville Street. Wówczas podjęto decyzję o zmianie na cześć irlandzkiego przywódcy nacjonalistów Daniela O'Connella, który dodatkowo został uhonorowany pomnikiem w pobliżu mostu... O'Connell Bridge oczywiście. Dziś suną nią auta, piętrowe autobusy, przechadzają się mieszkańcy i turyści. To właśnie tędy poprowadzona jest trasa słynnej parady w dniu św. Patryka, a także tu najczęściej odbywają się wszelkiego rodzaju demonstracje.
Oczywiście nie może zabraknąć pomników słynnych i zasłużonych dla stolicy. Od stosunkowo niedawna nierozerwalnym elementem ulicy jest Spire of Dublin, czyli 120-metrowa iglica, która zastąpiła kolumnę Nelsona. Ponadto przy O'Connell Street zrobimy zakupy w galeriach handlowych m.in. Eason's, Penneys czy Clerys. Przy prestiżowej arterii Dublina swą siedzibę ma również General Post Office, czyli irlandzka poczta.Zdjęcia O`Connell Street


Pogoda

Dublin
Dziś, 4 lipca 2020
ikona pogody+17°  / +11°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: WSW 19 km/h
ciśnienie: 1005 hPa
wilgotność: 89%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 5 lipca 2020
ikona pogody+15° C    /  +11° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 27 km/h
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 6 lipca 2020
ikona pogody+16° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 24 km/h
opady: 0.0 mm/h