wNieznane.pl

Paryż

Pola ElizejskiePola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées) to reprezentacyjna aleja Paryża. Łączy Place de la Concorde (Plac Zgody) z Placem Charles'a de Gaulle'a, przy którym znajduje się Łuk Triumfalny. Od XVIII w. aleja jest deptakiem spacerowym i miejscem spotkań. Przy niespełna 2-kilometrowej drodze znajdują się liczne teatry, kina oraz ekskluzywne sklepy. Niedaleko stoi Pałac Elizejski, będący siedzibą prezydenta Francji.

 

Najciekawszy wydaje się odcinek Pól Elizejskich od Place Clemenceau w stronę Place de la Concorde. Tutaj po obu stronach ulicy ciągną się szpalery równo przyciętych kasztanowców, pomiędzy którymi można spacerować. Z boku natomiast znajdują się efektowne pałace, od których już tylko kawałek do Sekwany i Mostu Alexandra III

 

14 lipca każdego roku wzdłuż pól odbywa się defilada wojskowa, tutaj też znajduje się meta kolarskiego wyścigu Tour de France i odbywa się ceremonia wręczenia nagród.

 

 

Przy Polach Elizejskich znajdują się:

 

Grand Palais (Wielki Pałac) - to duża, przeszklona hala wystawowa, zbudowana na wystawę światową w 1900 roku. Organizowane są w nim wystawy czasowe. Elewacja zdobiona jest licznymi kolumnami i posągami. Jego częścią jest Palais de la Decouverte, w którym mieści się centrum nauki dla dzieci i młodzieży.

 

Petit Palais (Mały Pałac) to muzeum, zbudowane na wystawę światową w 1900 roku. Znajduje się naprzeciwko Grand Palais. Dach budowli stanowi duża kopuła, podobna do tej, która kryje kościół Les Invalides. W muzeum znajdują się m.in. obrazy i dzieła sztuki z okresu średniowiecza i renesansu, a także kolekcja dzieł związanych z Paryżem. Elewacja zdobiona jest licznymi kolumnami i posągami.

 

Pałac Elizejski (Palais de l'Élysée) mieści się przy rue du Faubourg Saint Honoré, nieopodal Pól Elizejskich. Jest rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów. Pierwszy budynek powstał w tym miejscu na początku XVIII w., a później był wielokrotnie przebudowywany. W czasie drugiej republiki pałac otrzymał nazwę Élysée National i został oficjalną rezydencją prezydenta republiki.

 

Place de la Concorde (Plac Zgody) - to monumentalny plac, na środku którego stoi liczący 3 tysiące lat obelisk z egipskiego Luksoru. Plac zbudowano w 1775 r. Otacza go osiem posągów kobiet, symbolizujących największe miasta we Francji. Znajdują się tu również fontanny i zdobione latarnie. Z drugiej strony placu znajduje się wejście do Ogrodów Tuileries (Jardin des Tuileries).Pokaż Pola Elizejskie na większej mapie


Zdjęcia Pola Elizejskie


Pogoda

Paryż
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NNW 10 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+32° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h