wNieznane.pl

Paryż

Place des VosgesPlace des Vosges (Plac Wogezów) to najstarszy plac w Paryżu. Na miejscu zbudowanego w 1612 r. placu jeszcze w XVI w. znajdował się zamek Tournelles, będący jedną z rezydencji królewskich. Na środku utworzonych na placu ogrodów postawiono pomnik Ludwika XIII, który został zniszczony podczas rewolucji francuskiej, a następnie zrekonstruowany na początku XIX w.

 

Plac ma formę kwadratu o boku 140 m i okalają go domy zbudowane w oparciu o arkadowe łuki, tworzące przejście dookoła. Budynki mają elewację z czerwonej cegły i jasnego kamienia, natomiast dachy pokryte są szarym łupkiem. Niemal wszystkie są takie same - wyjątkiem są nieco wyższe Pawilon Króla i Królowej. Mieszczą się w nich galerie sztuki i eleganckie restauracje.

 

Na środku placu znajduje się niewielki ogrodzony park, z czterema symetrycznie ustawionymi, identycznymi barokowymi fontannami. Dawniej plac był ulubionym miejscem spotkań arystokracji. W budynku pod numerem 6 mieszkał Wiktor Hugo.

 

Paryżanie chętnie odpoczywają na rosnącej przy fontannach trawie, przygotowują pikniki, spotykają ze znajomymi.Pokaż Place des Vosges na większej mapie


Zdjęcia Place des Vosges


Pogoda

Paryż
Dziś, 30 maja 2020
ikona pogody+23°  / +16°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 13 km/h
ciśnienie: 1022 hPa
wilgotność: 48%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 31 maja 2020
ikona pogody+22° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 20 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 1 czerwca 2020
ikona pogody+23° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h