ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Luwrodwróć kolory tekstu i tła

Luwr (Louvre, Musée du Louvre) to dawny pałac królewski, a obecnie jedno z największych muzeów na świecie. W XII w. stał w tym miejscu zamek warowny, który w XIV w. zamieniono w rezydencję królewską, a następnie w renesansowy pałac. Muzeum zostało otwarte w 1793 r., a na początku jego kolekcję stanowiły w większości dzieła pozyskane z terenów podbitych przez Napoleona I Bonaparte i z konfiskaty. W kolejnych latach muzeum stale się rozrastało i pozyskiwało nowe eksponaty.

 

W 2008 roku zbiory Luwru przyporządkowano do ośmiu działów: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.

Skrzydła Luwru noszą następujące nazwy: Sully (obejmuje najstarsze zabudowania pałacu wokół Cour Caree, dziedzińca wewnętrznego), Denon (południowe skrzydło przy brzegu Sekwany), Richelieu (północne skrzydło przy ulicy Rivoli). Otaczają one dużą szklaną piramidę i trzy mniejsze, przedzielone fontannami. Obok znajduje się mały ogród z łukiem Arc de Triomphe du Carrousel, stojącym w jednej linii z Łukiem Triumfalnym, a także wejście do podziemnego pasażu handlowego Carrousel du Louvre.

Szczególnie efektownie Luwr i jego dziedzińce prezentują się po zmroku.

 

Główne wejście do Luwru znajduje się pod szklaną piramidą, ale można również skorzystać z wejścia od strony rue de Tivoli przy Palais Royal lub z Porte des Lions od strony Sekwany. Warto wcześniej zaopatrzyć się w plan muzeum i zastanowić, które dzieła chce się zobaczyć, bo muzeum jest ogromne. Szacuje się, że cała trasa zwiedzania wynosi 17 km!

 

Wśród największych dzieł zgromadzonych w Luwrze należy wymienić obraz Mona Liza znajdujący się w Salle des Etats, a także rzeźbę Wenus z Milo. Poza nimi są tysiące innych dzieł z różnych dziedzin, krajów i epok. Szczegółowe informacje o zbiorach znajdują się na stronie muzeum - http://www.louvre.fr/en/

Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów

 

Naprzeciwko Luwru stoi Kościół Saint Germain l’Auxerrois (kościół św. Germana, biskupa Auxerre), który stanowił królewską parafię. W wyniku licznych zmian kościół reprezentuje kilka stylów architektonicznych, z których najbardziej wyróżnia się gotyk. Ścianę szczytową wieńczy rzeźba Michała Archanioła. We wnętrzu pochowano wielu artystów. Warto też zwrócić uwagę na rzeźby z okresu XIII-XV wieku. Obok kościoła stoi wieża. Pokaż Luwr na większej mapie


Zdjęcia Luwr


  Paryż - pogoda:
Dziś, 22 maja 2018
+25°  / +15°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: WNW 9 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 41%
zachmurzenie: 40%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 23 maja 2018
+26° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 8 km/h
opady: 0.4 mm/h

Czwartek, 24 maja 2018
+27° C    /  +19° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.3 mm/h

Piątek, 25 maja 2018
+29° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 26 maja 2018
+28° C    /  +20° C
Burza
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h