wNieznane.pl

Paryż

Sainte ChapelleSainte-Chapelle (Święta Kaplica) to dwukondygnacyjna kaplica, położona na dziedzińcu Pałacu Sprawiedliwości (dawnej siedzibie królewskiej), na Ile de la Cite. Kościół został zbudowany jako miejsce przechowania cennych relikwi, w tym korony cierniowej, gwoździa i fragmentu krzyża Jezusa Chrystusa. Część z relikwi po zniszczeniu kaplicy zostało przeniesionych do katedry Notre-Dame, inne do Luwru i paryskich muzeów.

 

Kaplica zbudowana została w stylu gotyckim w XIII w. W pierwotnym założeniu dolna część przeznaczona była dla członków dworu, a górna dla rodziny królewskiej. Była ona także połączona z królewskimi komnatami. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe witraże - każdy o wysokości 15 m. Witraże przedstawiają łącznie 1134 sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W kaplicach zobaczyć można także freski i rzeźby.

Na zachodniej fasadzie kościoła znajduje się wielka rozeta, która przedstawia sceny z Apokalipsy św. Jana.

 

Przy odwiedzaniu kaplicy należy liczyć się z długą kolejką oczekujących na wejście. Najpierw trzeba jednak poddać się kontroli bagażu - zabrania się wnoszenia ostrych narzędzi. Dostępne są dwa rodzaje biletów wstępu - tylko do Sainte-Chapelle lub łączony bilet do kaplic + do Conciergerie. Do grudnia 2014 r. część kaplicy jest remontowana.

Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów


Pokaż Sainte Chapelle na większej mapie


Zdjęcia Sainte Chapelle


Pogoda

Paryż
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NNW 10 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+32° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h