wNieznane.pl

Paryż

Sainte ChapelleSainte-Chapelle (Święta Kaplica) to dwukondygnacyjna kaplica, położona na dziedzińcu Pałacu Sprawiedliwości (dawnej siedzibie królewskiej), na Ile de la Cite. Kościół został zbudowany jako miejsce przechowania cennych relikwi, w tym korony cierniowej, gwoździa i fragmentu krzyża Jezusa Chrystusa. Część z relikwi po zniszczeniu kaplicy zostało przeniesionych do katedry Notre-Dame, inne do Luwru i paryskich muzeów.

 

Kaplica zbudowana została w stylu gotyckim w XIII w. W pierwotnym założeniu dolna część przeznaczona była dla członków dworu, a górna dla rodziny królewskiej. Była ona także połączona z królewskimi komnatami. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe witraże - każdy o wysokości 15 m. Witraże przedstawiają łącznie 1134 sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W kaplicach zobaczyć można także freski i rzeźby.

Na zachodniej fasadzie kościoła znajduje się wielka rozeta, która przedstawia sceny z Apokalipsy św. Jana.

 

Przy odwiedzaniu kaplicy należy liczyć się z długą kolejką oczekujących na wejście. Najpierw trzeba jednak poddać się kontroli bagażu - zabrania się wnoszenia ostrych narzędzi. Dostępne są dwa rodzaje biletów wstępu - tylko do Sainte-Chapelle lub łączony bilet do kaplic + do Conciergerie. Do grudnia 2014 r. część kaplicy jest remontowana.

Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów


Pokaż Sainte Chapelle na większej mapie


Zdjęcia Sainte Chapelle


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,37 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-08-20

Pogoda

Paryż
Dziś, 20 sierpnia 2019
ikona pogody+23°  / +16°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 4 km/h
ciśnienie: 1023 hPa
wilgotność: 53%
zachmurzenie: 54%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 21 sierpnia 2019
ikona pogody+26° C    /  +14° C
Silne zachmurzenie
wiatr: ENE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 22 sierpnia 2019
ikona pogody+29° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 2 km/h
opady: 0.0 mm/h