wNieznane.pl

Paryż

ConciergerieConciergerie (Palais de la Cité) to imponująca budowla położona na Ile de la Cite. Obecnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. W przeszłości pełniła różne funkcje - w X. wieku była pałacem dynastii Merowingów, w XIV w. była to siedziba królewskiego szambelana (concierge), która następnie na długi czas zamieniona została na słynne więzienie, szczególnie dla oczekujących na wykonanie kary śmierci. Wśród więźniów czekających tu na egzekucję byli m.in. królowa Maria Antonina czy też jeden z przywódców rewolucji francuskiej, Maximilien de Robespierre.

 

W 1914 r. część budynku zamieniono na muzeum i udostępniono zwiedzającym. Do czasów obecnych przetrwały trzy wieże: Srebrna, Cezara i Tortur. Na szczególną uwagę zasługuje Salle des Gens d' Armes (Sala Straży Królewskiej) - dawniej wielka sala jadalna i bankietowa, a obecnie największa sala średniowieczna w Europie. Warto także zobaczyć Wieżę Zegarową, zrekonstruowaną celę Marii Antoniny czy też espozycję poświęconą rewolucji francuskiej.

Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów

 

Niedaleko znajduje się Pont Neuf (Nowy Most), który - wbrew nazwie - jest najstarszym mostem w Paryżu.Pokaż Conciergerie na większej mapie


Zdjęcia Conciergerie


Pogoda

Paryż
Dziś, 9 sierpnia 2020
ikona pogody+38°  / +27°
Miejscami opady deszczu
wiatr: SE 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 43%
zachmurzenie: 86%
opady: 0.3 mm/h

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020
ikona pogody+38° C    /  +25° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SSE 9 km/h
opady: 0.4 mm/h

Wtorek, 11 sierpnia 2020
ikona pogody+38° C    /  +28° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: E 8 km/h
opady: 1.0 mm/h