wNieznane.pl

Paryż

Centre Georges Pompidou i Igor StravinskyCentre Georges Pompidou to centrum kultury i sztuki, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d'Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna Paryża. We wnętrzu oraz na placu przed modernistycznym budynkiem organizowane są wystawy różnych artystów.

 

Budowla powstała w drugiej połowie XX w. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory - niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty - instalacje elektryczne, czerwony - komunikacja, a zielony to wodociągi. Na 6. piętrze zbudowano kawiarnię, z której roztacza się ładny widok na miasto. Panoramę Paryża można również oglądać z ruchomych schodów - także znajdujących się na zewnątrz budynku. Wstęp płatny.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach

 

Na placyku obok znajduje się Fontanna Strawińskiego (Igor Stravinsky) zaprojektowana przez Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely`ego. Z wody wystają kolorowe figury - część z nich jest ruchoma. Z jednej strony znajdują się kawiarnie, a z drugiej plac zamyka boczna ściana gotyckiego kościoła z barokowym wnętrzem - Paroisse Saint-Merri. Warto zerknąć na posadowione na elewacji gargulce.Pokaż Centre Georges Pompidou na większej mapie


Zdjęcia Centre Georges Pompidou i Igor Stravinsky


Pogoda

Paryż
Dziś, 5 czerwca 2020
ikona pogody+17°  / +11°
Lekka mżawka
wiatr: WSW 20 km/h
ciśnienie: 1000 hPa
wilgotność: 81%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.5 mm/h

Sobota, 6 czerwca 2020
ikona pogody+16° C    /  +11° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 23 km/h
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 7 czerwca 2020
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h