wNieznane.pl

Paryż

Centre Georges Pompidou i Igor StravinskyCentre Georges Pompidou to centrum kultury i sztuki, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d'Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna Paryża. We wnętrzu oraz na placu przed modernistycznym budynkiem organizowane są wystawy różnych artystów.

 

Budowla powstała w drugiej połowie XX w. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory - niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty - instalacje elektryczne, czerwony - komunikacja, a zielony to wodociągi. Na 6. piętrze zbudowano kawiarnię, z której roztacza się ładny widok na miasto. Panoramę Paryża można również oglądać z ruchomych schodów - także znajdujących się na zewnątrz budynku. Wstęp płatny.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach

 

Na placyku obok znajduje się Fontanna Strawińskiego (Igor Stravinsky) zaprojektowana przez Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely`ego. Z wody wystają kolorowe figury - część z nich jest ruchoma. Z jednej strony znajdują się kawiarnie, a z drugiej plac zamyka boczna ściana gotyckiego kościoła z barokowym wnętrzem - Paroisse Saint-Merri. Warto zerknąć na posadowione na elewacji gargulce.Pokaż Centre Georges Pompidou na większej mapie


Zdjęcia Centre Georges Pompidou i Igor Stravinsky


Pogoda

Paryż
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NNW 10 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+32° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h